5 tipp, ami csökkenti a stresszt, javítja a koncentrációt és az általános jólétet

Szlovénia, Molnár Gábor, szeretlekvilag.hu

Az önfejlesztés egy véget nem érő utazás a személyes növekedés és fejlődés felé, és bizonyos, a tudomány által támogatott módszerek jelentősen fokozhatják ezt a folyamatot.

 

A világ évtizedekkel ezelőtt felfedezett egyik leghatékonyabb technikája a mindfulness meditáció, amelyet alaposan kutattak, és bebizonyosodott, hogy csökkenti a stresszt, javítja a koncentrációt és az általános jólétet.

Számtalan más, tudományosan alátámasztott módszer létezik, amelyek segítenek növelni a termelékenységet, ellenállóbbá válni, javítani a kapcsolatokat, és megnyitni az utat egy teljesebb és kiegyensúlyozottabb élethez. Íme, öt szokatlanabb módszer, amelyet érdemes kipróbálni.

 

1. Jegyezzük fel, amiért hálásak vagyunk

Pszichológiai kutatások azt találták, hogy ha minden nap feljegyzünk három dolgot, amiért hálásak vagyunk, az nagyszerű hatással van az agyunkra.

Pontosabban a szakértők azt tanácsolják, hogy a hosszú távú hatás érdekében szánjunk 21 napon keresztül napi két percet arra, hogy írásban fejezzük ki hálánkat.

A kutatás azt állítja, hogy ez a gyakorlat azért olyan hatékony, mert arra tanítjuk az elménket, hogy a pozitív dolgokat vegye észre a negatív dolgok helyett.

Azaz optimizmusra tanítjuk magunkat, ami tudományosan bizonyított módon növeli az önbecsülést és a boldogságot.

 

2. Gyakoroljuk magunkon az averzióterápiát

A mentális egészség és jólét szakértői azt tanácsolják, hogy alkalmazzunk magunkon egyszerű averziós terápiát a stressz és a negatív gondolatok kezelésére.

Tegyünk egy gumiszalagot a csuklónkra, és amikor stresszesnek érezzük magunkat, elkezdünk halogatni dolgokat vagy belemerülünk a negatív gondolatainkba, pendítsük meg a szalagot.

Az alapgondolat az, hogy az agy tudat alatt kerülni akarja a fájdalmas ingert, ezért elkerüli az azt kiváltó gondolatokat.

Számos eredmény szerint ez az egyszerű technika segít a dohányzás, alkoholfogyasztás, káros ételek fogyasztása vagy más rossz szokások abbahagyásában.

 

3. Próbáljunk ki egy olyan tevékenységet, amely energiával tölt fel

Általában valószínűleg nem gondolunk bele, hogy mi tölt fel minket napi teendőink során, pedig jobban tesszük, ha foglalkozunk vele.

Gondoljuk át, hogy mi az, ami energiát ad, mitől érezzük úgy, hogy élünk.

Az, hogy valaki olyannal vagyunk, aki pozitív, motivált vagy kreatív? Ha igen, akkor szervezzünk vele közös programot.

Vagy vannak olyan tevékenységeink, amiktől energiával töltődünk fel, de mostanában elhanyagoltuk? Itt az ideje újra belekezdeni, és folytatni.

 

4. Töltsünk több időt álmodozással

Szakértők azt javasolják, hogy szabaduljunk meg az intenzív összpontosítástól, ami egy bal agyfélteke által irányított tevékenység, és stresszt válthat ki, valamint gátolja a kreativitást.

Ehelyett engedjünk utat elvontabb ötleteinknek (ami jobb agyfélteke által irányított aktivitás), ami kreatívabb gondolatokhoz vezet.

Ennek egyik módja a produktív álmodozás gyakorlása, miközben valami pihentetőt csinálunk.

Gondoljunk bele, hányszor jutott eszünkbe valami zseniális, miközben mondjuk forró fürdőt vettünk.

 

5. Menjünk többet napfényre

Kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy szoros kapcsolat van a munkahelyi napfénynek való kitettség és a munkavállaló alvása, aktivitása, sőt életminősége között.

Ha a munkahelyünket nem éri napfény, és nincs sok ablaka, amelyen kiláthatunk a külvilágra, az a szokásosnál nagyobb stresszhez és szorongáshoz vezethet.

A természetes nappali fény pufferként szolgálhat a munkahelyi stressz negatív hatásai ellen, és pozitívan hat.

A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy "az irodai környezet építészeti tervezésénél nagyobb hangsúlyt kell fektetni a dolgozók elegendő nappali fénynek való kitettségére az egészségük és jólétük előmozdítása érdekében".

 

forrás: www.inc.com/marcel-schwantes/want-to-stop-negative-thinking-become-more-positive-science-suggests-these-5-mind-hacks.html
fotó: szeretlekvilag.hu / Molnár Gábor